Wavell 4 Plus
Ofte stillede spørgsmål
Tusinde tak for at bruge Wavell 4 Plus. Teknologi kan nogle gange godt drille, men det kan heldigvis oftes løses nemt og hurtigt.
Hvordan forbinder jeg Wavell 4 Plus første gang?
- Læg høretelefonerne i etuiet og åbn låget.
- Tag dem ud, så går de typisk i parringstilstand.
- Find “Wavell 4 Plus” i Bluetooth-listen på din telefon/computer og tryk “Forbind”.
Jeg kan ikke forbinde – hvad gør jeg?
1. Tjek at Bluetooth er slået til på din enhed.
2. “Glem” Wavell 4 Plus i din Bluetooth-liste og prøv igen.
3. Hvis den stadig driller: lav en gendannelse (se punktet “Hvordan gendanner jeg enheden?”
Hvordan gendanner (nulstiller) jeg Wavell 4 Plus?
- “Glem” høretelefonerne i Bluetooth-indstillinger på din enhed.
- Læg begge høretelefoner i etuiet og åbn låget.
- Brug gendannelsesfunktionen (typisk via etuiets funktionsknap – se manualen for præcis metode).
- Par igen bagefter.
Kan jeg forbinde til to enheder på samme tid?
Ja, Wavell 4 Plus understøtter multipoint. Du aktiverer og styrer det via Wavell Connect-appen. Når multipoint er aktivt, kan du skifte mere gnidningsfrit mellem fx mobil og computer.
Hvordan tilpasser jeg lyden/EQ?
I Wavell Connect kan du vælge lydprofiler og lave din egen EQ. Tip: Start med en profil, og finjustér derefter i små ændringer.
Jeg kan ikke finde min manual
Hvordan bruger jeg Sleep Mode?
Sleep Mode aktiveres i Wavell Connect og er lavet til situationer, hvor du vil lytte mere roligt – fx ved afslapning eller sengetid.
Hvad kan jeg gøre, hvis touch-funktionen ikke virker?
Prøv følgende:
1. Sørg for, at du rører ved det rigtige touch-område.
2. Hold dine hænder tørre – fugtige hænder kan påvirke touch-følsomheden.
3. Nulstil høretelefonerne.
Lyden er blevet lavere i den ene høretelefon
Det skyldes ofte snavs/ørevoks ved lydenheden. Rens forsigtigt (uden at presse skarpe ting ind). Hvis du har et cleaning tool, er det oplagt her.
Leder du efter svar på et simpelt spørgsmål?
Hurtige spørgsmål og svar
Hvor lang tid tager leveringen?
Vi sender alle hverdage med GLS. Hvis du bestiller før kl. 15:00, vil din pakke blive afsendt samme dag, og du kan forvente levering dagen efter ved mindre andet er oplyst.
Jeg er i tvivl om hvilken høretelefon jeg skal vælge?
Hvis du har spørgsmål til vores produkter, er du altid velkommen til at kontakte os på info@wavell.dk
Du kan også sammenligne vores høretelefoner her.
Hvordan fungerer jeres 30 dages tilfredshedsgaranti?
Vores 30 dages tilfredshedsgaranti giver dig muligheden for, at prøve vores produkter i op til 30 dage. For at din tilfredshedsgaranti er gældende, skal du levere alt tilbage du har modtaget fra os i original/god stand.
De 30 dage starter fra den dag du afhenter pakken.
Hvor kan jeg downloade jeres app?
Du kan downloade vores App via App Store eller Google Store. Download den her.
Mine høretelefoner vil ikke forbinde til appen?
Hvis du oplever at en af vores modeller, som er kompatibel med vores Wavell Connect app, ikke forbinder automatisk til appen, og blot står og tænker, skyldes det at høretelefonerne er i dvale tilstand. Alt du skal gøre for at "vække" dem er, at trykke 2-4 gange på enten den højre eller venstre høretelefon. Så forbinder de automatisk med det samme igen.
Kan jeres høretelefoner og højttalere bruges med alle enheder?
Ja, alle vores lydprodukter kan forbindes med alle enheder via Bluetooth.
Jeg har udfordringer med et produkt?
Hvis du oplever udfordringer med et produkt købt hos os, skal du enten kontakte os på info@wavell.dk eller se om du kan finde en løsning via vores produkt support side. Se her.
Lyden er blevet lavere i en af mine høretelefoner?
Ofte når vores kunder oplever dette problem, skyldes det ørevoks. Ørevoks kan være utrolig svært at se i filteret, men kan godt fjernes. Vi har søgt længe på kontoret, og fundet at den bedste løsning når det har sat sig, er at bruge elefantsnot til at fjerne snavs m.m.
Der skal gerne presses lidt til med elefantsnottet, således at det får bevæget sig ind i de små huller i filteret. Gentag gerne en 5 gange, og så burde den være løst. Hvis du oplever at lyden kun delvist kommer tilbage, kan du fortsætte et par gange indtil den er helt tilbage.
Hvis det mod forventning ikke skulle hjælpe, så kan du med fordel bestille vores cleaning tool.









